تبلیغات
نوجوان ایرانی - شرایط ورود و عضویت اقشار مختلف در بسیج متحول می‌شود
شنبه 7 آذر 1388

شرایط ورود و عضویت اقشار مختلف در بسیج متحول می‌شود

   نوشته شده توسط: کیمیا    نوع مطلب :اخبار روز ،

سردار نقدی در گفتگوی تفصیلی با فارس:
شرایط ورود و عضویت اقشار مختلف در بسیج متحول می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینكه تمام مراحل ورود، جذب و انواع عضویت در بسیج تغییر می‌كند، گفت: یك استاد فعال بسیجی كسی است در سال چند مقاله مفید و كاربری برای بسیج بنویسد نه اینكه به او بگوئیم در هفته 2 ساعت در پایگاه بسیج حضور داشته باشد.


       
"به بسیجیان نوید می‌دهم كه مید‌ان‌های گسترده‌تری برای مجاهدتشان باز می‌شود ". این آخرین جمله مصاحبه خبرنگاران خبرگزاری فارس با رئیس سازمان بسیج مستضعفین بود. سردار نقدی كه در حكم 12 مهرماه مقام معظم رهبری، از او به عنوان سردار سرتیپ بسیجی، یاد شده است را شاید بیشتر به خاطر لباس خاص نظامی‌اش كه همچون سرلشكر بسیجی فیروزآبادی است، بشناسند. 
او در این مصاحبه، صریحا از همه بسیجیان و مردم دلسوز خواست تا ایده ها و راهكارهای خود را برای تقویت بسیج ارائه كنند، از دغدغه ها و برنامه‌هایش گفت، تاكیدات مقام معظم رهبری به خویش را مرور كرد و نهایتا از آسیب شناسی و بازنگری‌ها در این شجره طیبه انقلاب سخن گفت. 
تلاش بر این بوده كه در این مصاحبه، فارغ از بیان موضوعات انتزاعی، مشكلات و راهكارهای رئیس سازمان بسیج مستضعفان بیان شود. حال چقدر این تلاش، نتیجه داشته را باید از خواندن این مصاحبه استخراج كرد. 
وی در ابتدای سخنان خود با یادآوری اینكه بسیج رودخانه زلال حركت مردم است و آنچه كه برای تشكل و سازمان یافتن مردم امروزه به عنوان الگوهای موجود در دنیا داریم همان شكل‌های غربی و شرقی آن است كه به شكل تشكل‌های سوسیالیستها یا لیبرالیست‌های غربی، جنبه‌های دیوان سالارانه و جنبه‌های اداری غلبه دارد، افزود: در یك روش بسیجی و مردمی، هیچكدام از این خصوصیات غربی و شرقی داخل نیستند. 
نقدی خاطرنشان كرد: سازمان‌دهی هیئت، یك عشیره و یا یك خانواده، نوعی سازمان‌دهی‌های مردمی هستند. یك خانواده همدیگر را می‌شناسند و تبادل فرهنگی و خدماتی دارند و مشكلات همدیگر را حل می‌كنند و بدون اینكه كاغذی رد و بدل شود، تعهداتی داده می‌شود؛ این نوع تشكل مردمی است و ما هم می‌خواهیم یك تشكل مردمی بدون دغدغه‌های اداری داشته باشیم. 
به اذعان رئیس سازمان بسیج مستضعفین، در وضع حاكم بر كشور ما رسیدن به این موضوع خیلی سخت است. وی افزود: ما می‌خواهیم تشكل‌ها به شكل مردمی توسعه پیدا كند و لازمه این كار این است كه خیلی‌ كارهایمان را از قالب دستورالعمل تشكیلاتی خارج كنیم و به صورت خط مشی‌ به رده‌ها بدهیم. 


* شرایط ورود اقشار مختلف به بسیج متحول می‌شود 

برای مشاهده بقیه مطلب به ادامه مطلب بروید 

وی با تاكید بر اینكه ما باید بتوانیم یك تشكل روان و مردمی را به جای یك تشكل بروكراتیك كه همه چیز باید از بالا تعیین تكلیف شود، در بسیج قرار دهیم، گفت: تمام مراحل مانند ورود و جذب بسیج و انواع عضویت در بسیج تغییر می‌كند و شرایط حضور اقشار مختلف به بسیج نیز متحول خواهد شد. چراكه مثلا نحوه ورود یك طلبه با یك دانش آموز متفاوت است. نوع فعالیت افراد هم متفاوت است مثلا یك استاد فعال بسیجی كسی است در سال چند مقاله مفید و كاربری برای بسیج بنویسد نه اینكه به او بگوئیم در هفته 2 ساعت در پایگاه بسیج حضور داشته باشد. 

* فعالیتهای اقشار تخصصی سلیقه ای نمی‌شود 

آیا اعطای اختیارات به اقشار مختلف، موجب سلیقه‌ای شدن فعالیت‌های بسیج نمی‌شود؟ سردار نقدی در پاسخ به این شبهه می‌گوید: اقشار این موضوعات را با ادبیات خود تنظیم می‌كنند و برای جلوگیری از سلیقه‌ای شدن فعالیتها در موارد مختلف، ضمن اعطای اختیارات بیشتر، در نهایت در ستاد تخصصی سازمان بسیج، هماهنگی‌ها صورت می‌گیرد و این تغییرات نیز انعطاف لازم را دارد مثلا در اصناف به جای پایگاه مقاومت بگوئیم، نام آنرا یك موضوع مرتبط با این صنف بگذاریم ... 
رئیس سازمان بسیج مستضعفین همچنین گفت: تعداد اقشار بسیج بسته نیست و شورای مركزی بسیج هر وقت تصمیم بگیرد می‌تواند اقشار را اضافه كند. 

* ادبیات نظامی نباید بر سازمان بسیج حاكم باشد 

سردار نقدی درباره تاثیر جداشدن آمادگی‌های دفاعی از سازمان بسیج مستضعفین گفت: حقیقت این است كه مسایل نظامی و آمادگی‌های رزمی برای اقشار جوان آنقدر جذاب است كه وقتی این محور كار شود، همه انرژی‌ها به آن سمت می‌رود. لذا این برای ما نیز یك فرصت است وقتی كه ما نیروهایی كه علاقه‌مند به كار رزمی هستند را جذب و تقویت می‌كنیم و تحویل بخش نیروی زمینی می‌دهیم این ما را فارغ‌البال می‌كند تا به سایر جنبه‌ها و ابعاد كه افراد باید در آن حضور فعال داشته باشند، بپردازیم. 
"مقام معظم رهبری سال‌هاست این موضوع را از بسیج خواسته بودند ولی محقق نمی‌شده است و آسیب‌شناسی شد و دیده‌اند كه این جذابیت و حجم بالای كاری كه انضباط‌های نظامی دارد باعث می‌شد، این كار شكل نگیرد و بعد هم ادبیات به آن صورت حاكم می‌شود كه موجب می‌شود قشرهای دیگر كمتر جذب شوند. " 
وی تصریح كرد: وقتی ادبیات نظامی بر سازمان حاكم شد سایر اقشاری كه با این ادبیات بیگانه هستند از این موضوع دفع می‌شوند. باید ساختار سازمان را طوری برنامه‌ریزی كنیم تا با ادبیات تشكل‌های مردمی و غیرنظامی هم‌ساز باشد.
 

* شیوه دریافت راهكارها از مردم و بسیجیان 

به اعتقاد این مقام فرهنگی در كشور، مهمترین هدف كوتاه مدت در بسیج، تولید فكر و اندیشه خلاق برای حركت در بسترهای جدید است. 
نقدی گفت: ما از همه مردم درخواست كردیم تا به بسیج كمك كنند تا در بسترهای جدیدی بهتر حركت كند. به ما بگویند نیازهای جامعه كه باید رفع شود، چیست؟ قابلیت‌هایی كه در اقشار است، را نام ببرند. ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی كه كنار گذاشته شده چه چیزهایی است؟ و اینكه راهكارها چیست. 
رئیس سازمان بسیج مستضعفین درباره نحوه انتقال راهكارهای مردم به مسئولان ارشد این سازمان گفت: برای ارتباط و انتقال فكرها و اندیشه‌ها به راس سازمان، 2 اقدام را انجام خواهیم داد؛ یكی معرفی مراكز دریافت این اطلاعات و انتقال به رئیس سازمان و پیش‌بینی گروه‌های كاری است تا این مسایل را بررسی و تجزیه و تحلیل كنند و بتوانند به راهكارهای عملی و قابل اجرا تبدیل كنند. دومین راهكار هم این است كه ما به شكل ساختاری نظر می‌خواهیم؛ یعنی پایگاه به حوزه‌ها و حوزه‌ها به نواحی و همین طور تا مركز و در سلسله مراتب اقشار هم به همین ترتیب، ایده ها جمع آوری خواهد شد. 

"بنا داریم از نظرات ارزشمند و برتر مردم و بسیجیان تقدیر شایسته كنیم 
وی با بیان اینكه پس از هفته بسیج راههای دریافت نظرات اعلام می‌شود، در پاسخ به خبرنگار دفاعی فارس تاكید كرد: ما چند مرحله را باید پشت سر بگذاریم. یك مرحله ارائه راهكارهای اولیه است كه تا پایان امسال تمام می‌شود. اینها به مدت یك سال آزمایشی اجرا می‌شود و ایرادهایش گرفته می‌شود و بعد به صورت راهكارهای پایدار به مرحله اجرا در می‌آید. سازمان بسیج نیز این اختیارات را دارد كه تغییرات ساختاری و محتوایی را اعمال كند. 

* انگیزه‌های بسیجیان باید هم‌جهت شود 

سردار نقدی با اشاره به الزامات بسیج برای ورود به دهه چهارم انقلاب گفت: مهمترین موضوع این است كه اگر ما می‌خواهیم بسیجی باشیم باید خودسازی كنیم و ارتقای سطح معنویت و اخلاق از اولویت‌های ما است. لازمه تحقق عدالتی كه مقام معظم فرمودند، داشتن كادرهای عادل است؛ كادرهایی كه اگر به جایی رسیدند مردم و خدا را فراموش نكنند. 
"ما باید بتوانیم خدمتگزاری سازمان یافته داشته باشیم، مثلا در محله‌ای معضلی وجود دارد و مردم از آن نگران هستند، بسیج باید كمك كند در حل آن معضل. " 
وی افزود: در عرصه سازندگی ما كارهای كوچك و گسترده در گوشه و كنار كشور داریم كه می‌تواند بسیج با هم جهت كردن انگیزه‌ها، كار را پیش ببرد. بسیج باید اولویت ما را شناسایی و بعد انگیزه‌ها را تشویق كند. 

* جوانان تشنه تحول در بسیج هستند 

نقدی درباره یكی از ایده های خود برای ایجاد تحول در فعالیت های بسیج نیز گفت: بسیج یك سازمان و تشكل خط شكن بوده و یكی از خصوصیات مهم بسیج، تحول پذیری و نوآوری است. جوانانی كه در بسیج هستند تشنه تحول در بسیج هستند و از كارهای تكراری در پایگاه ها خسته هستند. 
وی یادآور شد: ما یك بدنه تشنه آماده تحول داریم. البته جاهایی هم ممكن است در مقابل تحولات مقاومت شود ولی این طبیعی است و باید در این خصوص فرهنگ سازی كنیم.
 

* ملاك افزوده شدن بسیجیان جامعه نباید صدور یك كارت باشد 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین درباره علت پرهیز خود از ارائه آمارها بدون در نظر داشتن رسیدن به اهداف نیز گفت: ما باید باید راجع به نزدیك شدن به هدف اصیل گزارش دهیم؛ هدف ما رفتن به سمت جامعه اسلامی است، بازار اسلامی، دانشگاه اسلامی، مدرسه اسلامی، وگرنه اعداد و كمیت به درد بایگانی می‌خورد چون این اعداد اصالت ندارند بلكه خروجی این اعداد اصالت دارند. 
وی اضافه كرد: گاهی اوقات با كمیت كوچكتر، كارهای بزرگی انجام می‌شود منتها طبیعتا سازمان بسیج یكی از ویژگی‌هایش این است كه دربرگیرنده همه آحاد مردم باشد. 
"اضافه كردن عدد در سازمان بسیج بد نیست ولی در سازمان‌های دیگر بد است چون هزینه بالا می‌رود ولی اینجا فایده بالا می‌رود. وقتی عدد ما بالا می‌رود یعنی خدمات به روستاها بیشتر می‌شود، یعنی سطح معرفت تعداد افراد بیشتری از جامعه بالا می‌رود. هیچ هزینه اضافی با افزوده شدن عدد افراد بسیجی جامعه ایجاد نمی‌شود. 
سردار نقدی گفت: با اضافه شدن افراد بسیج باید اصول و ارزش‌ها حفظ شود. این طور نیست كه ما فقط یك كارت صادر كنیم و بگویم افراد بسیج اضافه شده است. هر چه قدر ما بتوانیم عدد بالاتری از افراد جامعه را سازماندهی كنیم، به نفع انقلاب است. 


* تاكیدات رهبر انقلاب به رئیس سازمان بسیج مستضعفین 

وی درباره توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در زمان تصدی این مسئولیت نیز به فارس گفت: تاكید مقام معظم رهبری بیشتر روی اقشار است و تخصصی بودن بسیج. یعنی اینكه به هر كدام از اقشار توجه كنیم و استقلال نسبی به آنها بدهیم. همچنین تاكید ایشان بر حفظ افرادی است كه جذب بسیج می‌شوند است. نباید بر اثر اشكال كوچكی در سیستم، یك نفر از اعضای بسیج ناراحت شود و كناره گیری می كند. ایشان تاكید دارند افرادی كه جذب می‌كنیم برنامه برای حفظ شان داشته باشیم . 
نقدی گفت: اگر برای افرادی كه جذب بسیج شده اند مسئولیت و كاری تعریف نشود، آنها می‌روند. یك فرد با انگیزه و انقلابی جایی نمی رود بیكار بایستد. مقام معظم رهبری هم تاكید كردند كه ما حتما كار داشته باشیم و تاكید داشتند به جوان‌ها بیشتر بپردازیم. 

* بخش دوم این گفتگو كه پیرامون اقدامات و برنامه‌های سازمان بسیج مستضعفین برای مقابله با جنگ نرم و نیز تولید قدرت نرم است، پس از هفته بسیج منتشر خواهد شد.